Ринок енергетичних ресурсів

Ринок енергетичних ресурсів схильний до частих змін і тому учасники торгів мають потребу в інструментах які б дозволяли їм враховувати можливі зміни у вартості природного газу.

Саме для цього існує біржове котирування. Біржове котирування – це визначення середніх цін за 1000 м3 на основі вибірки біржових угод за певний період часу.

Найкращим місцем для стеження за змінами у вартості є біржі, де проходить реалізація ресурсів. Найбільш відомою та лідируючою біржою на ринку енергоресурсів є Українська енергетична біржа (www.ueex.com.ua). Біржа була створена з метою формування надійного та відкритого ринку та механізму реалізації нафти, природного газу, вугілля, нафтопродуктів, газового конденсату, скрапленого газу та інших енергоресурсів. При цьому враховуючи особливості Українського ринку та застосовуючи успішний досвід та практики світових бірж. 

На сьогоднішній день біржа вже змогла створити відкритий та надійний ринок, яким користуються понад 900 компаній, до числа яких входять Нафтогаз та Нафтогаз Трейдинг, Укргідроенерго, Укргазовидобування, Укренерго, Укртранснафта та інші значні державні і приватні компанії.

Всі ці організації обрали УЕБ як платформу для торгів через існування автоматизованого біржового майданчика, участь у якому можна приймати віддалено у електронному форматі, існування інструментів для вирішення будь-яких торгівельних задач, слідкування за виконанням усіх умов договорів, допомогу в укладенні договорів, функціонування ринку, враховуючи добові зміни, проведення міждержавних торгів на оптовому ринку, наявність ефективної освітньої програми, досвідчений персонал фахівців та трейдерів. 

Саме тому що Українська енергетична біржа є популярним вибором для проведення торгів та укладення договорів, вона має доступ до значної кількості даних

Це дозволяє створити найточнішу статистику для біржових котирувань, та надати найточнішу інформацію щодо майбутніх змін. Знайти ці дані можна на сайті УЕБ за посиланням: www.ueex.com.ua/exchange-quotations/natural-gas/

На сторінці збирається уся інформація щодо вартості енергетичних ресурсів, середня ціна та об’єми реалізованого товару. Крім цього, для пошуку інформації щодо конкретних дат, можна скористатися фільтром, де вказується за яким типом ресурсу да датами потрібна інформація.

Як відбувається біржове котирування

Існують такі правила котирування вартості:

  • Ціни на товари повинні відображувати актуальні тенденції ринку.
  • Вартість котируються на товари, які відповідають споживчим, технологічним та іншими встановленими стандартними характеристиками.
  • Котируються лише ті товари, для яких характерна постійна зміна у вартості.
  • Іноді враховуються позабіржові ціни та угоди, які були укладені у час розрахунку котирування.

Котирування здійснюється на основі інформації у заявках для укладення договорів і контрактів. Процес завжди враховує зміни у кожному з ресурсів, якими займається біржа. Інформація про результати котирування публікується на біржі і включає наступні дані:

  • Типові обсяги купівлі та продажу ресурсів, умови розрахунку та постачальники.
  • Ціни продавців, час реалізації товару, вищий та нижчий рівні цін.
  • Фінальна ціна на ресурс, яка була встановлена замовником та постачальником під час укладення умови.
  •  Вказується типова ціна за одиницю ресурсу.

Ринок енергетичних ресурсів продовжує зростати, з’являються нові відносини та типи договорів, способи укладення та проведення торгів, тому разом з потребами, створюються й нові засоби визначення вартості, та інформування покупців та продавців щодо державних та світових змінах у вартості природного газу та інших ресурсів. Біржове котирування є найкращий спосіб для забезпечення усіх сторін торгів можливістю не втратити кошти під час неочікуваних змін. А існування електронних бірж, таких як УЕБ розширює коло учасників та робить поширення інформації ще швидшим.